פנסית ברירת מחדל לעצמאיים

תאריך פרסום: 1 בפברואר 2018

במהלך שנת 2017, עם היכנסו לתוקף של חוק פנסיה חובה לעצמאיים, מצאו עצמם עצמאים רבים עומדים מבולבלים ואובדי עצות מול הצרה החדשה שנפלה עליהם. כמובן שלכולם היה ברור (מבחינה הגיונית) כי הם חייבים לחשוב על עת הפרישה, אבל עד לאותה נקודה, רוב העצמאים (שאין להם בטחון פיננסי בצורת משכורת חודשית של שכירים), היו עסוקים בסתימת חורים ובכיבוי שריפות כל הזמן, כך שהפרשה לקרן פנסיה הייתה הדבר האחרון שהעסיק את מחשבותיהם. היו להם חשבונות לשלם, כספים לגבות, עסק לנהל – ואיכשהו, הדאגה לעתיד המאד-רחוק, נדחקה לסוף סדרי העדיפויות שלהם.

 

מהו הרקע לצמיחתו של חוק פנסיה לעצמאיים?

על פי נתוני הלמ"ס מאפריל 2016, בישראל קיימים כיום כ-400,000 אנשים, המוגדרים על פי רשויות המס כ"עצמאים". חלקם הגדול, במיוחד העצמאים שרמת הכנסתם בינונית ומטה, לא הפרישו לחיסכון פנסיוני, כך שלעת זקנתם, הם היו עלולים למצוא את עצמם ללא מקור הכנסה יציב, או ללא כל מקור הכנסה. למרות שחוק פנסיה חובה לשכירים נכנס לתוקפו בשנת 2008, עד לשנת 2017 העצמאים לא היו מחויבים על פי חוק בהפרשה לקרן פנסיה, מה שיצר פערים משמעותיים בשיעורי ההפרשות לפנסיה בין שני סוגי האוכלוסיות.

 

האם כל עצמאי חייב להפקיד לחיסכון הפנסיוני?

על פי החוק, כל עצמאי מגיל 21 ועד 60, שפעילותו העסקית עונה להגדרת "עצמאי" (על פי הגדרת המוסד לביטוח לאומי) למעלה משישה חודשים, מחויב בהפקדה לחיסכון פנסיוני.

על פי הגדרת המוסד לביטוח לאומי:

"עובד עצמאי הוא מי שעונה על אחד מהתנאים האלה:​

  • עוסק במשלח ידו 20 שעות בשבוע בממוצע לפחות.
  • הכנסתו החודשית הממוצעת ממשלח ידו שווה או עולה על 50% מהשכר הממוצע – 4,953 ש"ח (החל מה- 01.01.2018).
  • עוסק במשלח ידו 12 שעות בשבוע בממוצע לפחות והכנסתו החודשית הממוצעת ממשלח ידו שווה או עולה על 15% מהשכר הממוצע – 1,486 ש"ח (החל מה- 01.01.2018).

עובד עצמאי שאינו עונה על אף אחד מהתנאים האלה, ייחשב לעניין תשלום דמי ביטוח וזכאות לקצבאות כבעל הכנסה שלא מעבודה."

למרות כל האמור לעיל, מי שהיה בתאריך ה-01.01.2017 (מועד כניסת החוק לתוקפו) בן 55 ומעלה, הינו פטור מחובת ההפקדה. כמו כן, פטור מחובת ההפקדה מי שהכנסתו עולה על השכר הממוצע במשק (9,906 ש"ח בשנת 2018).

 

מהו השיעור המינימאלי להפקדת חובה לעצמאי?

ההפרשה לקרן פנסיה מתבצעת מתוך ההכנסה החייבת של העצמאי, כלומר – הרווח המתקבל כשמפחיתים מהכנסותיו של העצמאי את ההוצאות המוכרות (שאינן כוללות פטורים ממס וקיזוזים). חישוב ההכנסה החייבת במס הינו שנתי (כל ההכנסות פחות ההוצאות באותה שנת מס), אבל ההפקדות לקרן הפנסיה הן חודשיות, ומחושבות ע"י חלוקת ההכנסה החייבת השנתית ב-12 (חודשים).

סכום ההפקדה לקרן הפנסיה נקבע לפי שתי מדרגות הכנסה:

  1. עבור הכנסה בגובה של עד למחצית השכר הממוצע במשק (עד ל-4,953 ₪ בשנת 2018) – יפקיד העצמאי 4.45% מההכנסה החייבת
  2. עבור הכנסה שגובהה מעל למחצית השכר הממוצע במשק ועד לגובהו של השכר הממוצע במשק (9,906 ש"ח בשנת 2018) – יפקיד העצמאי 12.55% מההכנסה החייבת

חשוב לציין, כי השימוש במינוח "השכר הממוצע במשק" מתייחס לנתונים העדכניים המוגדרים על ידי המוסד ביטוח לאומי, ולא לשכר הממוצע המופיע בפרסומי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

 

האם כדאי להפריש מעבר לחובת ההפרשה?

חשוב לזכור, למרות החוק, כי ההפקדה לקרנות הפנסיה בשיעורי המינימום הנקובים בחוק, אמנם מספיקה כדי להציל אתכם מהקנס שיוטל עליכם במידה ולא תעשו זאת, אבל איננה מספיק על מנת ליצור לכם קצבת פנסיה חודשית ראויה, אשר תאפשר לכם להמשיך ולשמור על רמת ההכנסה ורמת החיים הנוכחיות שלכם. על מנת להגיע לקצבה משמעותית, תצטרכו להפקיד לפחות את הסכומים המרביים אשר מקנים לכם הטבות מס – 16.5% מההכנסה החייבת.

רוצים הצעה אטרקטיבית? מלאו את הפרטים ונציג מטעמנו ייצור איתכם קשר

מאשר את תנאי השימוש באתר. לצפייה בתנאי השימוש לחץ כאן.

לקבלת הצעה אטרקטיבית בחינם וללא התחייבות

מלאו את הפרטים הבאים

מאשר את תנאי השימוש באתר. לצפייה בתנאי השימוש לחץ כאן.


קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני
הכירו את הסוכנים שלנו

סגור

רוצים הצעה אטרקטיבית? מלאו את הפרטים ונציג מטעמנו ייצור איתכם קשר

מאשר את תנאי השימוש באתר. לצפייה בתנאי השימוש לחץ כאן.

כניסת סוכנים

סגור

סגור

הצטרפות לניוזלטר